1. Zaliczka
W umowie rezerwacyjnej przewidujemy obowiązek wpłaty tzw. opłaty rezerwacyjnej, zazwyczaj w wysokości 2000 zł, która po zawarciu umowy deweloperskiej (przedwstępnej) może zostać zaliczona na poczet ceny za dom. W przypadku braku uiszczenia w terminie opłaty rezerwacyjnej, umowa traci swą moc.
Kiedy: w przeciągu 2 dni roboczych od podpisania umowy rezerwacyjnej. Płatna przelewem.
2. Umowa deweloperska
Umowa deweloperska ma charakter aktu notarialnego i podpisywana jest u notariusza, w terminie określonym w umowie rezerwacyjnej – zazwyczaj w przeciągu 45 dni. Koszt umowy ustawowo, ponoszą klient oraz deweloper, po połowie. Kwota obejmuje opłaty wieczystoksięgowe oraz taksę notarialną.
Kiedy: w przeciągu 45 dni od podpisania umowy rezerwacyjnej. Płatne u notariusza.
3. Prace dodatkowe
Jeśli zaawansowanie prac na to pozwala, umożliwiamy dokupienie dodatkowych pakietów po podpisaniu umowy deweloperskiej. Po wykonaniu prac dodatkowych, wystawimy fakturę. W tym miejscu należy również zapłacić transze za lokal (w przypadku kredytu hipotecznego – to bank jest ich płatnikiem) w terminach i wysokości ustalonych w umowie deweloperskiej.
Do kiedy: Po wykonaniu prac. Na podstawie faktury. Płatne przelewem.
4. Umowa ostateczna przeniesienia własności
Umowa podpisywana w formie aktu notarialnego. Zawiera opłaty wieczystoksięgowe oraz taksę notariusza. Może także uwzględnić wniosek o wpis hipoteki na rzecz banku (wtedy klient nie musi robić tego osobiście w sądzie). Płatne przez kupującego. W przypadku zakupu na rynku pierwotnym (bezpośrednio od nas) kupujący zwolniony jest z konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilno -prawnych (PCC).
Kiedy: Po zapłacie pełnej ceny lokalu oraz dokonaniu odbioru kluczy.